Koiran rokotustiedot näkyvät jäsenille myös Omakoiran selainversiossa

Rokotusmääräystemme mukaiset koirien rokotustiedot on lisätty näkyviin Kennelliiton jäsenille myös Omakoira-palvelun selainversioon.
Kennelliiton rokotusmääräysten mukaiset koirien rokotustiedot on lisätty näkyviin Kennelliiton jäsenille Omakoira-palvelun selainversioon. Rokotustiedot näkyvät jäsenille edelleen myös vanhassa Omakoira-mobiilisovelluksessa, mikäli se on ollut aiemmin käytössä. Uutta mobiilisovellusta kehitetään parhaillaan. Molemmista versioista koiran viralliset rokotustiedot hyväksytään Kennelliiton tapahtumissa.
Omakoiran rokotustiedoista ilmenevät koiran tunnistustiedot, eläinlääkärin merkitsemät rokotteet ja rokotuspäivät, rokotteen voimassaoloajat sekä mahdolliset edelliset rokotukset. Eläinlääkäri voi rokotuskäynnin yhteydessä tallentaa koiran rokotustiedot Omakoiraan, jos koiranomistaja antaa siihen luvan etukäteen.
Tämän jälkeen eläinlääkäri voi rokotuskäynnin yhteydessä tallentaa koiran rokotustiedot järjestelmään.
Tallennetut rokotustiedot löytyvät Omakoirassa koiran tiedoista.
Rokotustiedoissa näkyy päivämäärä, jolloin rokotteet on annettu, sekä rokote ja voimassaolopäivämäärät. Vanhentuneet rokotukset näkyvät punaisella ja osiossa näkyy termi ”Vanhentunut”.
Pääset kirjautumaan Omakoira-palveluun täältä.
Lue lisää koiran rokotuksista.