Koiranomistajan tulee tilata joko Omakoira-palvelusta tai Omakoira-mobiilisovelluksesta sähköinen terveystutkimuslähete kaikkiin virallisiin terveystutkimuksiin ennen eläinlääkärille menoa.

Ennakkoon tilattu lähete tarvitaan myös sellaista virallista eläinlääkärintodistusta varten, jolla osoitetaan koiran häntä- tai hammasvian syy koiranäyttelyissä tai jolla todistetaan yli 8-vuotiaana astutettavan nartun terveydentila. Ilman ennakkoon tilattua lähetettä koiran terveystutkimustulosta ei voida taltioida Kennelliiton sähköisiin järjestelmiin.
 

Hinnasto on päivittynyt 1.6.2025

Huomioithan, että jäsenetuhinta on voimassa silloin, kun tutkimuksen tilaaja on joko koiralle merkitty omistaja tai kyseisen koiran kasvattaja. Muissa tapauksissa veloitetaan ei-jäsenen hinta. Tämä koskee myös ulkomaisessa rekisterissä olevia koiria, joiden tuontirekisteröinti ei ole valmis ja joille ei täten ole merkitty omistaja- tai kasvattajatietoa Kennelliiton koirarekisteriin.
 

Viralliset terveystutkimukset, jotka eivät vaadi Kennelliiton kautta saatavaa eläinlääkärin lausuntoa

Terveystutkimuslähetemaksu pitää sisällään tutkimustuloksen käsittelyn eli kirjaamisen Kennelliiton tietojärjestelmiin. Muistathan, että terveystutkimuslähete tulee tilata ennen eläinlääkärille menoa Omakoira-palvelusta (kaikki koiranomistajat) tai Omakoira-mobiilisovelluksella (jäsenetu).

Jäsenetu: Kennelliiton jäsenet saavat terveystutkimusten käsittelymaksuista alennusta. Lisäksi Kennelliiton jäsenet voivat tilata terveystutkimuslähetteitä ja maksaa niihin liittyviä käsittelymaksuja Omakoira-mobiilisovelluksella.
 

Käsittelymaksut terveystutkimuksista

Hinnat koskevat DNA-tutkimusta, polvilumpioluksaatiotutkimusta, sydäntutkimusta, hengitystieoperaation ilmoittamista (BOAS), jalostustarkastusta, kuulotutkimusta (BAER), kävelytestiä, silmätutkimusta, maksatutkimusta sekä polveutumisen varmentamista.

Jäseniltä perittävä maksu                                                                                                3,00 €
Muilta kuin Kennelliiton jäseniltä perittävä maksu6,00 €

 

Viralliset terveystutkimukset, jotka vaativat Kennelliiton kautta saatavan eläinlääkärin lausunnon

Alla on lueteltu ne viralliset terveystutkimukset, jotka vaativat Kennelliiton kautta saatavan eläinlääkärin lausunnon. Käsittelymaksu sisältää eläinlääkärilausunnon lisäksi tutkimukseen liittyvien dokumenttien ja tutkimustuloksen taltioimisen Kennelliiton tietojärjestelmiin. Muistathan, että terveystutkimuslähete tulee tilata ennen eläinlääkärille menoa Omakoira-palvelusta (kaikki koiranomistajat) tai Omakoira-mobiilisovelluksella (jäsenetu).

Terveystutkimuslausunnoista perittävät maksut (sisältävät käsittelymaksun)
Kyynärniveldysplasialausunto

Jäsen: 21,00 €

Muut: 24,00 €

Lonkkaniveldysplasialausunto

Jäsen: 21,00 €

Muut: 24,00 €

Kyynärnivelen inkongruenssilausunto (INC)

Jäsen: 21,00 €

Muut: 24,00 €

Olkanivelen osteokondroosilausunto (OC)

Jäsen: 21,00 €

Muut: 24,00 €

Selkälausunto välimuotoisesta lanne-ristinikamasta (LTV) ja/tai spondyloosista (SP). Lisätietoa ja tarkemmat ohjeet oikean lähetteen tilaamisesta löydät täältä.

Jäsen: 35,00 €

Muut: 38,00 €

Selkälausunto nikamaepämuodostumista (VA) tai kalkkeutuneista välilevyistä (IDD). Tähän lausuntoon voi myös sisältyä lausunto välimuotoisesta lanne-ristinikamasta (LTV) ja/tai spondyloosista (SP). Lisätietoa ja tarkemmat ohjeet oikean lähetteen tilaamisesta löydät täältä.

Jäsen: 50,00 €

Muut: 53,00 €

Syringomyelialausunto

Jäsen: 60,00 €

Muut: 63,00 €

 

Eläinlääkärintodistus näyttelyitä tai yli 8-vuotiaan nartun astuttamista varten

Terveystutkimuslähete vaaditaan sellaiseen eläinlääkärintodistukseen, jolla voidaan todistaa muun muassa syy koiran hammas- tai häntävaurioihin tai -vikoihin koiranäyttelyissä. Sitä tarvitaan myös yli 8-vuotiaan nartun terveydentilan todistamiseen, jos nartulla teetetään pentuja. Muistathan, että terveystutkimuslähete tulee tilata ennen eläinlääkärille menoa Omakoira-palvelusta (kaikki koiranomistajat) tai Omakoira-mobiilisovelluksella (jäsenetu).

Jäsenetu: Kennelliiton jäsenet voivat tilata eläinlääkärintodistuksen saamiseen vaadittavan lähetteen ja maksaa käsittelymaksun Omakoira-mobiilisovelluksella.

Käsittelymaksut eläinlääkärintodistuksista

Terveystutkimuslähete eläinlääkärintodistusta varten

Jäseniltä perittävä maksu3,00 €
Muilta kuin Kennelliiton jäseniltä perittävä maksu6,00 €

 

Terveystutkimuslähetteen voimassaolon jatkaminen

Lähetteen voimassaolon jatkaminen koskee vain röntgen- syringomyelialähetteitä.

Jäseniltä perittävä maksu3,00 €
Muilta kuin Kennelliiton jäseniltä perittävä maksu6,00 €

 


Valitukset röntgenlausunnoista sekä muista terveystutkimustuloksista

Koiranomistajan on mahdollista valittaa röntgenlausunnoista ja muista terveystutkimustuloksista. Valitusasioissa kannattaa olla yhteydessä Kennelliiton terveystutkimuspalveluihin. Linkki yhteystietoihin löytyy sivun lopusta.

Käsittelymaksut valituksista
Kyynärniveldysplasialausuntoa koskevan valituksen käsittely96,00 €
Lonkkaniveldysplasialausuntoa koskevan valituksen käsittely96,00 €
Kyynärnivelen inkongruenssilausuntoa (INC) koskevan valituksen käsittely48,00 €
Olkanivelen osteokondroosilausuntoa (OC) koskevan valituksen käsittely48,00 €
Välimuotoisesta lanne-ristinikamasta (LTV) ja/tai spondyloosta (SP) annettujen lausuntojen valitusten käsittely76,00 €
Nikamaepämuodostumistasta (VA) tai kalkkeutuneista välilevyistä (IDD) annettujen lausuntojen valitusten käsittely106,00 €
Syringomyelialausuntoa koskevan valituksen käsittely126,00 €
Silmäpaneeli96,00 €
Polvipaneeli96,00 €
Sydämen ultraäänitutkimusta koskevan valituksen käsittely150,00 €

 

Lisätietoa terveystutkimuksista

Omakoira-palveluun pääset tästä.  Lisätietoa virallisista terveystutkimuksista löydät täältä.

Lisätietoja virallisista terveystutkimuksista saat Kennelliiton terveystutkimuspalvelusta. Sen yhteystiedot ja palveluajat löydät täältä.