Ruokavirasto on muuttanut päätöstään 1.9. afrikkalaisen sikaruton takia perustetusta tartuntavyöhykkeestä. Uudessa päätöksessä yhtenäistetään vanhan ja uuden vyöhykkeen osan rajoitukset. Joitain rajoituksia myös lievennetään koko tartuntavyöhykkeen alueella. 

Ruokavirasto perusti heinäkuun lopussa Virolahden ja Miehikkälän kuntien sekä osan Lappeenrannan kaupungista alueelle tartuntavyöhykkeen afrikkalaisen sikaruton (AFS) leviämisen estämiseksi Suomessa. Tauti ei tartu ihmisiin eikä koiriin, mutta koirat voivat levittää sitä turkissaan.

Tartuntavyöhykettä laajennettiin 28.8. Tartuntavyöhykkeen uusi osa sisältää kokonaan kunnat Kotka, Hamina ja Pyhtää sekä Loviisan kaupungista, Lapinjärven kunnasta ja Kouvolan kaupungista ne osat, jotka sijaitsevat etelään rajasta, joka kulkee länsi-itäsuunnassa Suomenlahdelta Koskenkylän jokea Porvoon moottoritielle (E18) asti, siitä valtatietä 6 Elimäelle, raja jatkuu Elimäentienä (maantie 354) Inkeroisiin, josta rautatien mukaisesti Kotkan rajalle. Kartta tartuntavyöhykkeestä löytyy täältä.

Maastossa järjestetyt koiratapahtumat, kuten esimerkiksi koirakilpailut, ovat sallittuja laajennetulla vyöhykkeellä, jos niihin osallistuu korkeintaan sata henkilöä ja koirat pidetään kytkettyinä. Koiria saa pitää maastossa kytkemättömänä muualla, paitsi koiratapahtumissa.

Tartuntavyöhykkeen Virolahdella sijaitseva ydinalue sekä sille määrätyt tiukemmat rajoitukset pysyvät ennallaan. Tartuntatautialueella koiria saa ulkoiluttaa vain teitä pitkin kytkettyinä. Alueella ei saa järjestää koiratapahtumia, kuten koirakokeita, koiranäyttelyitä tai muita vastaavia tapahtumia. Tartuntavyöhykkeen länsiosaan saatetaan perustaa toinen ydinalue, kun tietoa tartunnan esiintymisestä siellä saadaan lisää.

Ruokaviraston muuttuneesta päätöksestä voi lukea tarkempaa tietoa viraston verkkosivulta.