Kohta valitaan uusia jäseniä Kennelliiton hallitukseen ja valtuustoon – näin voit asettua ehdolle

Marraskuun lopulla Kennelliitossa järjestetään kaksi suurta kokousta, joihin sisältyy myös vaalit. Syysvaltuustossa valitaan uusia jäseniä hallitukseen ja yleiskokouksessa uusi valtuusto. Oletko sinä aikeissa asettua ehdolle? Lue alta miten.
Tänä vuonna Kennelliitossa on yleiskokousvuosi. Se tarkoittaa, että marraskuun 22. päivänä järjestetään paitsi jokavuotinen valtuuston syyskokous, myös sen perään 23. marraskuuta yleiskokous. Kolmen vuoden välein järjestettävässä yleiskokouksessa äänivaltaa voivat käyttää kaikki Kennelliiton jäsenet.
Kokousviikonlopun aikana Kennelliiton johtoon valitaan uusia kasvoja kahdessa eri vaalissa. Ensin lauantaina 22.11. nykyinen valtuusto valitsee kautensa päätteeksi viimeisessä syyskokouksessaan uusia jäseniä Kennelliiton hallitukseen. Sunnuntaina 23.11. yleiskokous taas valitsee uuden valtuuston seuraavalle kolmivuotiselle kaudelle.
Kaikilla Kennelliiton täysi-ikäisillä jäsenillä, joilla on jäsenmaksu maksettuna eikä eettisen lautakunnan antamia seuraamuksia, on mahdollisuus asettua ehdolle niin valtuustoon kuin hallitukseenkin.
Valtuusto valitsee syyskokouksessa 22.11. Kennelliiton kymmenhenkiseen hallitukseen kolme jäsentä erovuoroisten tilalle. Jaossa olevat hallituspaikat ovat kolmivuotisia.
Hallituksen tehtävänä on johtaa Kennelliiton toimintaa ja hoitaa taloutta. Se muun muassa hyväksyy sääntöjä ja ohjeita, jotka eivät kuulu valtuuston toimivaltaan, ja valmistelee sekä esittää asioita Kennelliiton valtuustolle. Hallituksen jäsenyys vaatii sitoutumista tehtävään. Pitkä kokemus koiraharrastusten ja luottamustehtävien parissa on eduksi.
Yleiskokouksessa 23.11. valitaan uudet jäsenet Kennelliiton valtuustoon kaudeksi 2026–2028.
Vaaleilla valitaan 12 niin sanottua vapaiden listojen ehdokasta varajäsenineen. Vapailla listoilla tarkoitetaan valtuustopaikkoja, joille voi asettua ehdolle kuka hyvänsä Kennelliiton jäsen, ja joille valitaan edustajat yleiskokouksessa äänestämällä. Loput valtuuston jäsenet ja varajäsenet ovat kennelpiirien ja rotujärjestöjen nimeämiä edustajia, jotka vain vahvistetaan yleiskokouksessa.
Valtuuston tehtävänä on kokoontua kahdesti vuodessa päättämään Kennelliiton suurista linjoista, muun muassa toimintasuunnitelmasta ja budjetista. Valtuusto myös valitsee hallituksen puheenjohtajan ja hallituksen jäsenet, lisäksi se päättää esimerkiksi koe-, kilpailu- ja näyttelysääntöjen muutoksista. Valtuustossa on tällä hetkellä 146 edustajaa. Heidän toimikautensa on kolme kalenterivuotta.
Kaikki jäsenet, jotka ovat kiinnostuneet valtuusto- tai hallituspaikasta, voivat asettua ehdolle. Edellytyksenä on täysi-ikäisyys, maksettu jäsenmaksu ja nuhteeton tausta Kennelliiton eettisen lautakunnan suhteen.
Valtuustoon päästäkseen on asetuttava ehdolle yleiskokouksessa 23.11. ylempänä mainituille vapaille listoille. Hallitukseen päästäkseen on asetuttava ehdolle syysvaltuustossa 22.11.
Varsinainen ehdolle asettuminen tapahtuu valinnan tekevässä kokoustilaisuudessa. Sääntöjen mukaan jonkun toisen jäsenen on esitettävä ehdolle haluavaa henkilöä. Siksi paikasta kiinnostuneen kannattaa varmistaa, että kokouksessa on mukana sellainen Kennelliiton jäsen, joka voi tehdä ehdotuksen.
Äänestävien jäsenten ja valtuutettujen on tärkeää tietää ennakkoon, millaisia ehdokkaita on tarjolla. Siksi yleiskokouksen vapaiden listojen ehdokkaat ja hallitukseen pyrkivät ehdokkaat esitellään marraskuun alkupuolella kaikille Kennelliiton jäsenille lähtevässä uutiskirjeessä.
Jos olet asettumassa ehdolle joko valtuustoon, hallitukseen tai kumpaankin, niin toimita uutiskirjettä varten itsestäsi seuraavat tiedot:
Liitä mukaan kuva itsestäsi. Lähetä tiedot ja kuvasi viimeistään sunnuntaina 9.11.2025 osoitteeseen:
Pidätämme oikeuden muokata ehdokkaiden esittelyt yhtenäiseen muotoon uutiskirjettä varten.