Kansainvälisen kennelunioni FCI:n yleiskokous järjestettiin Messukeskuksessa Helsingissä 5.–6. elokuuta. Suomen Kennelliitto hoiti kokousjärjestelyt mallikkaasti loppuviikon suuren World Dog Show 2025 -tapahtuman alla.
Ennen yleiskokousta eri maanosien jäsenmaita edustavat jaostot olivat kokoontuneet omiin ryhmiinsä jo maanantaina iltapäivällä keskustelemaan omien alueidensa asioista ja tulevasta yleiskokouksesta.
FCI on kansainvälinen kenneljärjestö, jonka jäseninä on 99 äänivaltaista maata, joista 77 oli edustettuna Helsingin kokouksessa. Suomi kuuluu Euroopan jaostoon, johon kuuluuEuroopan Unionin valtioiden lisäksi maita aina Aasian porteille asti, kuten esim. Kazakstan.
Tiistaiaamu alkoi kokouksen avauksella ja äänestysjärjestelmän testauksella. FCIn puheenjohtaja Tamas Jakkel kertoi FCI:n toiminnasta edellisten kahden vuoden ajalta. FCI:n toiminnanjohtaja Yves De Clercq näytti edellisen kuuden vuoden ajalta kennelharrastuksen kansainvälistä statistiikkaa.
Koirien hyvinvointi ja terveys sekä jalostusasiat keskusteluttivat. Huolenaiheena olivat muun muassa maailman talous ja rotukoirien rekisteröinnin sekä näyttelykäyntien vähentyminen.
Saimme kuulla FCI:n hallitukseen ehdolla olevien esitykset, joissa tuotiin esille yhdessä tekemistä, tutkitun tiedon ja teknologian hyödyntämistä sekä kunkin ehdokkaan taustaa koiramaailmassa, ja lopulta päästiin äänestämään. Äänestyksissä jokaisella maalla on yksi ääni. Kolme paikkaa oli jaossa ja erovuoroiset FCI:n hallituksen nykyinen puheenjohtaja Tamas Jakkel (Unkari), Jose Marie Doval (Espanja), Gerard Jipping (Hollanti) olivat edelleen ehdolla jatkoon. Äänestyksessä oli myös kaksi uutta ehdokasta, JL Martinez Gutiérrez Meksikosta ja Dino Muto Italiasta.
Valituksi hallitukseen tulivat Tamas Jakkel, Gerard Jipping ja Dino Muto. Tamas Jakkel jatkaa myös FCI:n hallituksen puheenjohtajana.
Rotumääritelmätoimikuntaan tulivat valituiksi Peter Friedrich (Saksa), C. Guintard (Ranska) ja Anna Morgan (Espanja).
Tieteelliseen toimikuntaan valittiin A. Villalobos (Meksiko), M. Correia do Amaral (Brasilia), Alexander Balzer (Ranska) ja kahdeksi vuodeksi Constantinos Andreou (Kypros).
Taloustoimikuntaan valittiin G. Ayala (Guatemala), R. Navidad (Filippiinit) ja Helen Tonkson (Viro).
Keskiviikkona tehtiin pieniä korjauksia FCI:n sääntöihin. Muutokset koskivat esimerkiksi FCI:n yleiskokouksen järjestämistä tilanteessa, joissa järjestävää maata kohtaa sota, pandemia tai muu katastrofi. Lisäksi tarkennettiin FCI:n sääntöjen kohtaa, joissa mainitaan koirien tunnistusmerkinnästä. Pentueen pennut tulee tunnistusmerkintä maassa, jossa pentue on syntynyt ja rekisteritodistukset myönnetty.
Paljon keskustelua syntyi siitä, miten tuomareiden tulisi arvostella FCI:n sääntöjen mukaan koirat, joiden rotumääritelmässä häntien ja korvien typistäminen on kielletty. Haasteita on muodostunut tällä hetkellä niissä maissa, jotka ovat FCI:n jäseniä, ja joissa typistäminen on edelleen sallittua, kuten Aasian maat ja Etelä- Amerikan maat.
Saksan Kennelliitto (VDH) esitti, että FCI kieltäisi sääntöjensä soveltamisalalla ja toimivallassa sähköpantojen (pantojen, joilla voidaan antaa koiralle sähköimpulsseja) käytön.
Lisäksi VDH ehdotti, että FCI kieltää sähköpantojen mainostamisen tapahtumissa, jotka kuuluvat sen soveltamisalaan ja toimivaltaan. Myös niiden jakaminen palkintoina tai lahjoina tulisi kieltää. Äänestyksen lopputulemana FCI kieltää sähköpantojen käytön sen tapahtumissa ja alaisessa toiminnassa.
Lopuksi yleiskokous myönsi yksimielisesti Maailman Voittaja 2029 -näyttelyn järjestämisoikeuden päätettiin, Puolan Kennelliitolle ja vuoden 2030 näyttelyn järjestämisoikeuden Tšekin Kennelliitolle. Vuoden 2029 näyttely järjestetään Poznanissa ja vuoden 2030 näyttely Brnossa.
FCI:n yleiskokouksen järjestelyt sujuivat hyvin ja saimme paljon positiivista palautetta.