Helsingin yliopiston Eläinlääketieteellisessä tiedekunnassa on aloitettu pumien patellaluksaatioon eli polvilumpion sijoiltaanmenoon liittyvä kyselytutkimus. Mikäli sinun pumillasi on polvinivelongelmia, vastaa kyselyyn, niin voit antaa tärkeää tietoa rodun jalostussuunnittelun ja terveyden edistämiseksi.
Patellaluksaatio eli polvilumpion sijoiltaanmeno on perinnöllinen polvisairaus, jossa polvilumpio liikkuu pois paikaltaan ja aiheuttaa kipua koiralle. Sairauden tyypillisin oire on takajalan ontuminen ns. pomputtamalla. Patellaluksaatiota esiintyy erityisesti pienemmillä koirilla, kuten pumeilla.
Kyseisen tutkimuksen tavoitteena on selvittää kyselyn avulla patellaluksaation esiintyminen ja sen tyypilliset piirteet pumeilla. Lisäksi tutkimuksessa tarkastellaan, ovatko nykyiset jalostustoimet riittäviä sairauden ennaltaehkäisemiseksi rodussa.
Kyselyyn toivotaan vastauksia kaikista suomalaisista pumeista, erityisesti vanhemmista yksilöistä. Myös jo menehtyneistä pumeista voi vastata kyselyyn. Kyselyn täyttäminen vie 5–15 minuuttia.
Kyselyyn pääsee vastaamaan tästä linkistä.
Kysely on avoinna ainakin 31.10.2025 asti.
Lisätiedot:
ELK Senni Mulari
senni.mulari@helsinki.fi