Prislistan har uppdaterats 10.3.2025.

Kennelnamn, ändring av kennelnamnets innehavare och avskrift av kennelnamnsintyg 

Med kennelnamn avses ett ”släktnamn” som föregår hundens namn och som visar vilken kennel hunden kommer från. För att erhålla ett kennelnamn förutsätts bl.a. att uppfödaren har avlagt grundkursen för uppfödare samt är medlem i Kennelklubben och i rasföreningen. Ansökan om kennelnamn görs via Omakoira-tjänsten. 

Det är möjligt att på vissa förutsättningar ansöka om ändringar till kennelnamnet i efterhand. Mera information och anvisningar finns nere på denna sida.

Avgifter som gäller kennelnamn
Kennelnamn (innehåller kennelnamnsintyg)200,00 € 
Ändringar till kennelnamn (tilläggning av innehavare eller överföring av kennelnamn till en annan person)100,00 € 
Avskrift av kennelnamnsintyg25,00 € 
Handläggningsavgift som tas ut för intyg och avskrifter3,60 € 

 

Hundens ägarbyte

Det är viktigt att göra ägaranmälan och ägarbyte för att hundens uppgifter ska kopplas med rätt ägare i Kennelklubbens datasystem. Valpköparen gör ägaranmälan i samband med att hundvalpen hämtas hem från uppfödaren. Ingen avgift tas ut för ägaranmälan. Ägarbyte görs om hunden vid ett senare skede byter ägare av någon anledning. Ett ägarbyte görs också när en s.k. FIX-hund byter ägare.

Båda funktioner kan göras smidigt på Omakoira-tjänsten. Kennelklubbens medlemmar kan göra ägaranmälan och -byte också i Omakoira-mobilappen. Anvisningar finns nere på denna sida.

Medlemsförmån: Kennelklubbens medlemmar kan göra ägaranmälan eller -byte i Omakoira-mobilappen.

Avgifter för ägarbyte
Ägarbyte i Omakoira-tjänsten eller i mobilappen 0,00 € 
Avgift för ägarbyte och handläggningsavgift totalt (om ägarbytet inte görs i Omakoira-tjänsten eller i Omakoira-mobilappen)10,00 €

 

Avskrifter av ägarintyg och registreringsbevis

Du kan beställa från Kennelklubbens registreringstjänster en avskrift av hundens registreringsbevis (ett s.k. dublettbevis) för att ersätta ett försvunnet bevis eller ett bevis med inaktuell information.

Användare av Omakoira-tjänsten kan ladda ner ägarintyget avgiftsfritt från Omakoira-tjänsten. Också beställningen av avgiftsbelagda avskrifter lyckas på Omakoira-tjänsten, funktionen hittar du genom att gå in på uppgifterna av hunden du äger.  
 

Avgifter för ägarintyg och nya registreringsbevis
Avskrift av registreringsbevis eller beställning av nytt registreringsbevis

Medlem: 29,00 €

Övriga: 32,00 € 

Avskrift av ägarintyg på papper

Medlem: 7,00 €

Övriga: 10,00 €

Handläggningsavgift som tas ut för intyg och avskrifter3,60 € 

 

Beställning av championatdiplom

En hundägare kan ansöka om championat för sin utställnings- eller provmeriterade hund genom att fylla i blanketten för ansökan om championat. Ingen avgift tas ut för ansökan om championat, men beställning av championatdiplom är avgiftsbelagt. Ytterligare anvisningar finns nere på denna sida.

Användare av Omakoira-tjänsten kan göra ansökan om championat digitalt på Omakoira-tjänsten. I samband med ansökan kan du också beställa ett avgiftsbelagt diplom. Via Omakoira-tjänsten kan du ansöka om finska och nordiska championat. Från tjänsten kan du också skriva ut ett championatintyg på engelska.

Avgifter för championatdiplom
Championatdiplom

Medlem: 22,00 €

Övriga: 25,00 € 

Handläggningsavgift som tas ut för diplom3,60 € 

 

Hundens försäkringsvärdekalkyl

Vid uträkning av hundens försäkringsvärde beaktas rasens grundvärde som meddelats av specialklubben samt hundens utställningsmeriter, provmeriter i rastypiska prov och hälsoundersökningar som gjorts på hunden. Du kan beställa en försäkringsvärdekalkyl på din hund genom att kontakta förbundskoordinator Mari Luukkonen (mari.luukkonen@kennelliitto.fi

Medlemsförmån: Kennelklubbens medlemmar kan skriva ut hundens försäkringsvärdekalkyl avgiftsfritt på Omakoira-tjänsten via hundens uppgifter.

Avgift för försäkringsvärdekalkyl
Försäkringsvärdekalkyl26,00 €

 

Working Class Certificate och Export Pedigree som behövs utomlands

Ett Working Class Certificate-dokument kan krävas på hundutställningar som arrangeras utomlands för att visa att hunden har rätt att tävla i bruks-/jaktklass. Certifikatet kan fås genom att kontakta Kennelklubbens championattjänster (valiot@kennelliitto.fi)

Av en finskfödd valp som exporterats utomlands eller av en avelshund kan krävas ett Export Pedigree-dokument för att verifiera hundens stamtavla. Dokumentet kan beställas från Kennelklubbens registreringstjänster (rekisterointi@kennelliitto.fi).

Avgifter för WCC och Export pedigree
Working Class Certificate (WCC)                                                                            

Medlem: 7,00 €

Övriga: 10,00 €

Export Pedigree                      

Medlem: 32,00 €

Övriga: 35,00 €

Handläggningsavgift som tas ut för intyg3,60 € 

 

Registrering av utländsk titel

Du kan beställa att en utländsk titel registreras för din hund. Du kan beställa registrering av 1–5 titlar i samma beställning. I tilläggsuppgifter för titlarna kan du skriva till exempel vilka titlar beställningen gäller eller andra nödvändiga tilläggsuppgifter för handläggaren.

En bilaga bör läggas till för varje titel som läggs till i beställningen, bilagan är obligatorisk. Du kan spara samma bilaga för alla titlar bilagan gäller. Bilagorna blir inte kvar i systemet utan de raderas när beställningen har behandlats och titeln har sparats för hunden. Avgiften återbetalas inte om titeln inte kan sparas för hunden till exempel i fall där hunden inte är berättigad för titeln.

Beställning av registrering av utländsk titel

Medlem: 3,00 €

Övriga: 6,00 €

 

Registrering av utländskt hälsoresultat

Remissen är avsedd för sparning av utländska hälsoresultat för hund som är född i Finland, bor permanent utomlands och har antecknats minst en ägare med utländsk hemort till Kennelklubbens databas.

Högst fem hälsoresultat per hund kan läggas till i en beställning. Beställningen görs separat för varje hund.

Säkerställ före beställning att de hälsoresultat du bifogar är sådana som kan sparas i Kennelklubbens databas. En lista på vanligaste länder och resultat som godkänns där finns här.

Hälsoresultat för utländska avelshundar eller importerade hundar som registreras hos Finska Kennelklubben sparas utan separat beställning i samband med valpkulls- eller importregistrering.

Sparning av utländska hälsoresultat

Medlem: 3,00 €

Övriga: 6,00 €

 

Länkar, anvisningar och blanketter

Gå till Omakoira-tjänsten här.

Kennelklubbens servicenummer och -adresser finns här.


Frågor som gäller kennelnamn

  • Mera information om kennelnamn kan läsas här.
  • Kennelnamnsbestämmelser finns här.
  • Medlemmar: Ansökan om kennelnamn kan göras på Omakoira-tjänsten.
  • Medlemmar: Ansökningar om ändringar till kennelnamn kan göras på denna blankett. En ifylld blankett skickas per mejl till adressen kennelnimet@kennelliitto.fi eller per post till adressen Finska Kennelklubben/Kennelnamn, PB 20, 79101 Leppävirta.  
  • Grundregler för hundägare och -innehavare finns här.
  • Uppfödarförbindelsen finns här.
     

Frågor som gäller ägarbyte

  • Mera anvisningar om hur ägarbyte görs finns här.
  • Om du av någon anledning inte vill göra ägarbytet digital kan du även göra det med denna blankett. En ifylld blankett skickas antingen per mejl till adressen rekisterointi@kennelliitto.fi eller per post till adressen Finska Kennelklubben/Ägaranmälningar, PB 20, 79101 Leppävirta.


Frågor som gäller championatansökningar

  • I Championatbestämmelser fastställs hur en hund kan erhålla championat i Finland. Championatbestämmelserna hittar du här.
  • Reglerna där det redogörs för nordiska certifikat (Nordic Show certifikat) som berättigar för Nordiskt utställningschampionat hittar du här.
  • Kennelklubbens blankett för ansökan om championat hittar du här. Med blanketten kan du ansöka om finska och nordiska championat.