Hundfoder-varumärket PrimaDog ersätter från och med början av februari Hau-Hau Champion som Kennelklubbens andra huvudsamarbetspartner vid sidan av Agria Djurförsäkring.
Både PrimaDog och Hau-Hau Champion är varumärken som tillhör Prima Pet. Samtidigt som huvudsamarbetspartnern byts fortsätter samarbetet med varumärket Hau-Hau Champion inom Kennelklubbens vänhunds- och läshundsverksamhet. PrimaDog är också samarbetspartner för årets Hundmässa.
– Vi är mycket glada över att vi kan fortsätta samarbetet med Prima Pet, säger Kennelklubbens verksamhetsledare Pirjo Onza. Samarbetet har fungerat utmärkt och varit till nytta både för samarbetspartnerna och för Kennelklubbens medlemmar. Det är också fint att vi får en ny samarbetspartner till vår viktiga vänhunds- och läshundsverksamhet.
– Samarbetet med Kennelklubben har varit smidigt och inspirerande, och därför är vi glada över att vi får fortsätta partnerskapet också under kommande år, på ett sätt som främjar hundars vardagliga välbefinnande, ansvarsfullt hundägande och en positiv hundkultur. PrimaDog är ett naturligt val som ny huvudsamarbetspartner, och i Hau-Hau Champions nya roll har vi möjlighet att särskilt stöda den verksamhet som för hundar nära människor och skapar goda möten, förtroende och glädje, säger Prima Pets Head of Brand Katri Kurki.
PrimaDog erbjuder Kennelklubbens medlemmar en engångsrabatt på 20 procent i PrimaDogs webbutik. Mer information hittar du på vår medlemsförmånssida.
Mer information om PrimaDogs produkter finns här och om Hau-Hau Champions produkter här (på finska).