Kennelliitto on avannut syyskuussa sähköisen tallennusjärjestelmän koirien virallisia silmätarkastuksia tekevien eläinlääkäreiden käyttöön. Uudistus nopeuttaa merkittävästi silmätarkastustulosten tallentumista Kennelliiton Jalostustietojärjestelmään ja Omakoira-palveluun.

Käytännössä lausunnon tallennus tapahtuu ECVO:n eli eurooppalaisen silmätarkastuseläinlääkäreiden organisaation sähköisellä alustalla, josta on rakennettu sujuvat siirtymät mahdollistava rajapinta Kennelliiton järjestelmiin. Sähköisesti tallennetut lausunnot siirtyvät rajapinnan kautta automaattisesti sekä Omakoiraan että Jalostustietojärjestelmään reilun vuorokauden kuluttua siitä, kun eläinlääkäri on kirjannut tuloksen.

Eläinlääkärit voivat vielä siirtymäaikana käyttää tulosten tallentamiseen joko sähköistä järjestelmää tai paperilomaketta. Kokonaan sähköiseen tallennusjärjestelmään siirrytään silmälausuntojen osalta vuoden 2026 alusta lähtien.


Silmä- ja muilla terveystarkastuksilla edistetään koirarotujen terveyttä

Kennelliiton rakentama ja ylläpitämä Jalostustietojärjestelmä sisältää arvokasta tietoa koirista ja niiden terveystutkimustuloksista.

Kennelliiton koirarekisteriin kuuluville koirille tehdään vuosittain yli 90 000 sellaista terveystutkimusta, joilla kartoitetaan koirien perinnöllisiä sairauksia ja pyritään estämään niiden siirtyminen eteenpäin seuraaville sukupolville. Eniten tehdään silmätutkimuksia, yli 20 000 vuosittain. Ne kuuluvat hyvin monen rodun perinnöllisten sairauksien vastustamisohjelmaan (PEVISA).

Suomi kuuluu kansainvälisesti huippuluokkaan koirien terveystutkimusten alalla. Missään muussa maassa ei ole tarjolla koiranjalostuksen tueksi niin kattavaa ja pitkäaikaista tietopankkia koirien terveydestä kuin Suomen Kennelliiton koirarekisterissä. Rekisterin julkinen osa, eli Jalostustietojärjestelmä, on kaikkien koiranjalostuksesta, pennunostamisesta ja koirien terveydestä kiinnostuneiden vapaassa käytössä verkossa.