Koulutukset ja webinaarit

Tarjoamme monenlaista perus- ja jatkokoulutusta jäsenillemme sekä syventävää koulutusta kennelpiirien toimihenkilöille ja muille alueellisille toimijoille. Kurssitarjontaa rakennetaan myös Kennelliiton verkko-oppimisalustalle Digitassuun, josta löydät sekä kaikille avoimia että rajatummille jäsenryhmille suunnattuja verkkokursseja.

Järjestämme myös webinaareja, joista löydät tietoa kenneluutisissa, jäsenkirjeessä, verkkosivuilla sekä sosiaalisen median kanavillamme. Eräitä suosittuja webinaareja ovat yhteistyökumppanimme Agria Eläinvakuutuksen kanssa järjestetyt Agria-webinaarit.

Useista kursseista löytyy tallenteita. Täältä löydät esimerkiksi metsästyskoira-aiheisia koulutuksia.
 

Kurssit

Kennelpiirit järjestävät vuosittain useita kursseja eri kohderyhmille. Kursseista vastaavat kennelpiireissä toimivat aluekouluttajat, jotka ovat kokeneita koiraharrastajia. Löydät aluekouluttajien yhteystiedot täältä.

Kennelpiireissä järjestetään muun muassa:

  • Kasvattajan perus- ja jatkokurssi
  • Koetoimitsijan peruskurssi
  • Ylituomarin peruskurssi
  • Tunnistusmerkitsijän peruskurssi

Tietoa tulevista kursseista löydät Kennelliiton tapahtumakalenterista ja Koiramme-lehdestä. Muut kennelpiirien järjestämät kurssit voit tarkistaa omasta kennelpiiristäsi.

Tietoa kaveri- ja lukukoirakursseista sekä Kennelliiton nuorisolle suunnatuista tapahtumista löydät alla olevista linkeistä:

 

Kennelliiton tapahtumat ja koulutukset
24.-25.10.2026
Käyttäytymisen jalostustarkastuksen toimihenkilökoulutus
Hattula

Kennelliitto kouluttaa uusia käyttäytymisen jalostustarkastuksen toimihenkilöitä 24.-25.10.2026. Koulutus järjestetään Kaiku Training -hallissa Hattulassa.

Hakuaika päättyy 6.9.2026, linkki hakulomakkeeseen tullaan lisäämään tämän ilmoituksen loppuun heinäkuun aikana.

Etukäteisvaatimukset vastaavan toimitsijan koulutukseen pääsemiselle ovat:

  • Kennelliiton jäsen
  • täysi-ikäinen
  • koetoimitsijan peruskurssi suoritettu
  • puolto sopivuudesta jalostustarkastuksen vastaavaksi toimitsijaksi rotujärjestöltä, -yhdistykseltä, -kerholta tai Kennelliiton harrastusyhdistykseltä
  • riittävät fyysiset ominaisuudet; kykenee vaivatta istumaan, kyykistymään, seisomaan ja juoksemaan. Riittävä näkö ja kuulo.
  • hyvä koirankäsittelytaito
  • riittävät vuorovaikutustaidot


Vastaavien toimitsijoiden koulutus kestää yhden päivän, noin klo 9–18.30 välillä eli osallistujat hyväksytään joko lauantaille tai sunnuntaille.

Etukäteisvaatimukset käyttäytymisen jalostustarkastajan koulutukseen pääsemiselle ovat:

  • käyttäytymisen jalostustarkastuksen vastaavan toimitsijan pätevyys
  • ylituomarin peruskurssi suoritettu
  • puolto sopivuudesta käyttäytymisen jalostustarkastajaksi rotujärjestöltä, -yhdistykseltä tai -kerholta. Puollon tulee ottaa kantaa siihen, että hakija on tehtävään sopiva henkilö. Sopivaksi voidaan katsoa henkilö, jolla on pitkä kokemus erilaisten koirien käyttäytymisen havainnoinnista ja niiden kanssa toimimisesta erilaisissa tilanteissa tai harrasteissa. Hakijalla tulee siis olla hyvä kyky havainnoida ja ymmärtää koiran eleitä ja käyttäytymistä.
  • puolto omalta kennelpiiriltä, kun jalostustarkastajan koulutukseen hakeudutaan toisen koemuodon ylituomarioikeuksien lisäksi


Käyttäytymisen jalostustarkastajien koulutus kestää koko viikonlopun, päivät ajoittuvat noin klo 9–18 välille.

Luonnetestituomareilla ja MH-luonnekuvaajilla on mahdollisuus osallistua koulutusviikonloppuun (hakemukseen ei tarvitse liittää yhdistyksen puoltoa) tai hakea jalostustarkastajan pätevyyttä suoraan itseopiskelun ja harjoittelun kautta. Lisäohjeita Käyttäytymisen jalostustarkastuksen koulutusohjeessa. 

Koulutus on käytäntöpainotteista, minkä vuoksi osallistujien määrä pidetään pienenä. Kennelliiton Käyttäytymisen jalostustyöryhmä päättää koulutukseen hyväksytyistä. Jalostustarkastajaksi pyrkiviä otetaan koulutukseen korkeintaan kymmenen ja vastaavaksi toimitsijaksi pyrkiviä viisi kumpanakin päivänä.

Päätökset osallistujista tehdään viikolla 37, minkä jälkeen hakijoihin ollaan yhteydessä henkilökohtaisesti. Osallistujille lähetään tarkempi tieto opiskeltavasta ennakkomateriaalista ja vaadituista ennakkotehtävistä sekä viikonlopun ohjelmasta samalla, kun he saavat tiedon koulutukseen hyväksymisestä.

Lisätietoja:

Käyttäytymisen jalostustarkastuksen koulutusohje 

jalostusposti@kennelliitto.fi 

31.10.-1.11.2026
Syventävä jalostuskurssi
Verkkokoulutus

Laita kurssipäivät jo kalenteriin!

Tarkempi ohjelma julkaistaan lähempänä tapahtumaa. 

Pystykorvapatsas
Kursseille on kysyntää
  • Kasvattajan peruskurssi yhä suosituin
  • Koetoimitsija 1 -kurssi hyvänä kakkosena
  • Ylituomari 1- sekä Kasvattajan jatkokurssi lähes yhtä suosittuja
  • Tunnistusmerkitsijän peruskursseja järjestetään tarpeen mukaan