The Finnish Kennel Club’s website has been renewed. The English-language pages are still under construction, but we will publish them soon. Thank you for your patience!
Rekisteröinti alkaa pentueilmoituksella
Pentue rekisteröidään kasvattajan tekemän pentueilmoituksen perusteella. Kasvattaja on yleensä pentujen emän omistaja, mutta omistaja voi myös luovuttaa kasvatusoikeuden toiselle henkilölle.
Pentueilmoitus on tehtävä neljän kuukauden sisällä pentujen syntymästä. Koko pentue on ilmoitettava rekisteriin samanaikaisesti. Pentueilmoitukseen sisältyy myös astutustodistus, jonka pentueen isän omistaja vahvistaa allekirjoituksellaan.
Kasvattajan tulee olla 18 vuotta täyttänyt ja hänellä tulee olla vakituinen asuinpaikka Suomessa. Kasvattajiksi voidaan merkitä enintään kolme henkilöä. Kasvattaja voi rekisteröidä kolme pentuetta ilman kennelnimeä.
Jos pentueen vanhemmille on ilmoitettu useampia omistajia, tarvitaan rekisteröintiin kaikkien omistajien hyväksyntä. Kannattaa varmistaa, että sekä nartun että uroksen omistajatiedot ovat Kennelliiton rekisterissä ajan tasalla jo etukäteen, jotta vaadittavat omistajamuutokset eivät viivytä pentujen rekisteröintiä.
Kasvattaja voi tehdä sähköisen pentuerekisteröinnin Kennelliiton Omakoira-palvelun kautta. Sähköisen palvelun käyttö kannattaa, sillä se nopeuttaa rekisteröintiä. Voit myös tulostaa pentueilmoituksen tämän sivun alalaidasta ja toimittaa sen Kennelliittoon postitse.
Rekisteröidessäsi pentueen Kennelliiton Omakoira-palveluun, voit ottaa koko pentueelle ilmaisen Agria Henki Pentu -vakuutuksen. Ks. Agrian pentuvakuutuksen tuoteseloste alta:
Rekisteröinnin edellytykset
Pentueen molempien vanhempien tulee olla rekisteröityjä, jotta pentue voidaan rekisteröidä. Jos vanhempana on tuontikoira tai ulkomainen koira, katso ohjeet seuraavan väliotsikon alta.
Pentueen molempien vanhempien sekä pentujen tulee olla tunnistusmerkittyjä. Tunnistusmerkintöjä tekevät eläinlääkärit sekä Kennelliiton tunnistusmerkitsijät.
Pentueen isän tulee olla 12 kuukauden ikäinen ja sillä tulee olla normaalit kivekset. Tieto normaaleista kiveksistä tallentuu urokselle automaattisesti sen saadessa palkinnon virallisesta näyttelystä tai suorittaessa Kennelliiton ulkomuodon jalostustarkastuksen. Eläinlääkärin on myös mahdollista tallentaa urokselle kivestila virallisten terveystutkimusten yhteydessä tai erikseen tilatulle kivestodistuslähetteelle, kun uros on tutkimushetkellä vähintään 9 kuukauden ikäinen.
Nartulla saa olla enintään viisi pentuetta ja sen saa astuttaa aikaisintaan 18 kuukauden iässä, jos PEVISA-ehdot sen sallivat. Pentueiden syntymien välisen ajan tulee olla vähintään 10 kuukautta. Tätä tiheämpi pennutus sallitaan alle 8-vuotiaalle nartulle yhden kerran ilman poikkeuslupaa, jonka jälkeen narttu asetetaan 12 kuukauden mittaiseen jalostuskieltoon. Kahdeksan vuotta täyttäneen nartun astuttaminen edellyttää aina eläinlääkärintodistuksen, jonka mukaan narttu on terve ja hyväkuntoinen, eikä pennuttamisesta ole haittaa nartun terveydelle. Eläinlääkärin on kirjattava todistus Omakoirassa ennen nartun astutusta, eikä se saa astutushetkellä olla kuutta kuukautta vanhempi. Astutushetkellä kymmenen vuotta täyttäneen nartun pentuetta ei rekisteröidä.
Jos vanhempana on ulkomainen koira tai tuontikoira
Ulkomaisella ja tuontikoiralla tarkoitetaan:
- Ulkomainen koira: Ulkomainen jalostuslaina on koira, jonka omistaja tai omistajat asuvat ulkomailla, ja jonka jalostusoikeus on luovutettu Suomessa asuvalle henkilölle.
- Tuontikoira: Ulkomailta tuodulla koiralla on suomalainen omistaja. TAI jos Suomessa olevaa ulkomaalaista jalostuslainaa käytetään jalostukseen vielä sen jälkeen, kun sen ensimmäinen Suomeen rekisteröity pentue on täyttänyt 12 kuukautta, tulee koira rekisteröidä Suomeen tuontikoirana.
Jos vanhempana on tuontikoira tai ulkomainen koira, pentueilmoituksen tekeminen voidaan aloittaa vasta tuontikoiran rekisteröimisen tai ulkomaisen koiran käsittelyn jälkeen. Tämän tekeminen kannattaa aloittaa ajoissa.
Jos uros on ulkomainen, eikä löydy jo rekisteristä, kasvattajan tulee syöttää uroksen tiedot järjestelmään ja lisätä vaaditut dokumentit liitetiedostona Kennelliittoon käsiteltäväksi. Vasta käsittelyn jälkeen kasvattaja pääsee jatkamaan pentueilmoituksen tekemistä. Ulkomaisen koiran on oltava FCI:n tunnustamassa rekisterissä.
Ulkomaalaisen koiran tiedot voi lisätä järjestelmään Omakoira-palvelun kautta (Kasvatustoiminta -> Ulkomainen koira). Tämä tulee tehdä hyvissä ajoin ennen pentueilmoituksen tekemistä.
Dokumentit, jotka tulee toimittaa Kennelliittoon, kun pentueen vanhempi on ulkomainen koira, jota ei aiemmin ole käytetty jalostukseen Suomessa, ovat seuraavat:
- rekisteritodistuksen kopio
- tieto tunnistusmerkinnästä
- koiran omistajatiedot sekä omistajan kirjallinen allekirjoitettu hyväksyntä pentueen rekisteröimisestä (lomake sivun alalaidassa)
- kopiot mahdollisesti vaadittavista tai tallennettavaksi haluttavista terveystutkimuslausunnosta ja muista todistuksista
- kivestodistus (urokset)
Kun käytetään keinosiemennystä, vaaditaan edellisten lisäksi myös:
- todistus sperman omistajuudesta, jos sperman omistaa joku muu, kuin uroksen omistaja
- spermanottotodistus tai vastaava, josta ilmenee vähintään uroksen virallinen nimi ja rekisterinumero
- keinosiemennystodistus (siementävä eläinlääkäri toimittaa Kennelliittoon)
Huomaa, että jos ulkomaisella koiralla on jo Suomessa aikaisempi pentue, koiran tiedot löytyvät Kennelliiton järjestelmästä, kunhan rekisterinumero on kirjoitettu oikein. Samoin, jos koira on Suomeen aiemmin tuotu tuontikoira, omistajan on täytynyt tehdä siitä tuontikoiranrekisteröinti.
Lue lisää
Kaikkia rotuja koskevat ehdot
Kennelliitolla on kaikkien rotujen rekisteröintiä koskevia ehtoja, joiden tarkoituksena on määritellä rajat terveyteen liittyvissä asioissa. Nämä ehdot ovat:
- Mikäli pentueen vanhemmalla on tietyissä Kennelliiton virallisissa terveystutkimuksissa asteikon huonoin tulos, pentuja ei rekisteröidä. Nämä tutkimukset ovat lonkka- ja kyynärnivelkuvaus, polvilumpioluksaatiotutkimus, spondyloosikuvaus, kyynärnivelen inkongruenssikuvaus sekä olkanivelen osteokondroosikuvaus.
- Liian läheistä sukua keskenään olevien vanhempien jälkeläiset asetetaan pysyvään jalostuskieltoon (isä/emä yhdistettynä jälkeläiseen tai täyssisarukset yhdistetty keskenään, tällöin pentujen sukusiitosasteen on aina vähintään 25 %).
- Kahta merleväristä koiraa ei saa parittaa keskenään, ellei rotukohtaisissa erityisehdoissa toisin määritellä.
- Kahta töpöhäntäistä (T-box-mutaation aiheuttama töpöhäntä) ei saa parittaa keskenään. Luonnontöpöhäntäisenä (T-box -mutaatio) syntyneen pennun töpöhäntäisyys merkitään rekisteriin alle 10 vrk:n ikäisenä saadun eläinlääkärin tai Kennelliiton virallisen näytteenottajan todistuksen perusteella tai geenitestituloksen perusteella. Geenitestin voi teettää missä iässä tahansa. Tulokset hyväksytään laboratorioista Laboklin, Movet ja MyDogDNA.
PEVISA-ohjelmat
Pentueiden rekisteröintiä rajoittaa myös yli sata rotukohtaista PEVISA-ohjelmaa ja niihin vaikuttavat myös muut rotukohtaiset erityisehdot. Kaikki rodulta vaadittavat terveystutkimukset ja niihin liittyvät lausunnot on oltava annettu ja voimassa ennen astutusta. Tutustu oman rotusi vaatimuksiin.
Rekisteröintimaksut
Pentujen rekisteröinnistä peritään maksu, johon vaikuttaa Kennelliiton ja rotujärjestön/rotuyhdistyksen jäsenyys, mahdollinen kennelnimi sekä kasvattajasitoumus. Katso rekisteröintimaksut hinnastosta.
Pentueen rekisteröintimaksu nousee porrastetusti, mikäli pentue ei täytä kaikkia pentuerekisteröinnin ehtoja tai koko pentue asetetaan Kennelliiton määräämään jalostuskieltoon. Lisämaksulla voidaan rekisteröidä korkeintaan kolme pentuetta kasvattajaa kohden. Koiralla voi olla vain yksi lisämaksulla rekisteröity pentue, jos lisämaksu on määräytynyt koiraa koskevasta syystä.
Lisämaksua peritään:
- jos pentuetta ei ole rekisteröity neljän kuukauden kuluessa pentueen syntymästä, mikäli Kennelliitto ei ole myöntänyt lisäaikaa
- jos yli 8-vuotias narttu on astutettu ilman astutushetkellä voimassa olevaa eläinlääkärintodistusta, mutta se on annettu astutuksen jälkeen
- jos koko pentue asetetaan Kennelliiton määräämään jalostuskieltoon
- jos PEVISA-ehdot eivät täyty astutushetkellä, mutta täyttyvät pentuetta rekisteröitäessä
- jos koira tai pentue rekisteröidään poikkeusluvalla
Koiralle kuitenkin sallitaan useampi lisämaksullinen pentue, jos lisämaksun syynä on astutushetkellä puuttuva tai vanhentunut PEVISA-tutkimus ja PEVISA-ehdot täyttyvät pentuetta rekisteröitäessä.
Opastusta pennutukseen ja kasvatukseen liittyen
Tutustu myös Kennelliiton yleiseen jalostusstrategiaan. Kasvattamiseen liittyvää opastusta saat kennelpiirien järjestämillä Kasvattajan peruskursseilla ja jalostukseen liittyvää neuvontaa tarjoavat myös oman rotusi rotujärjestö tai rotuyhdistys.
Pentueen rekisteröintiin liittyvät säännöt ja ohjeet
Pentueen rekisteröintiin liittyvät lomakkeet
Litter registration application
Valid from 1.1.2009, updated 09/2024.





