Nuorisotoiminnan kouluttajat

Nuorisotoiminnan kouluttaja on kennelpiirin esittämä ja Suomen Kennelliiton nimeämä henkilö, joka on tehtävässään Kennelliiton edustaja ja luottamushenkilö. Nuorisotoiminnan kouluttaja koordinoi koiraharrastukseen kuuluvaa nuorisotoimintaa ja kouluttaa oman kennelpiirinsä alueen koiranuorisotoiminnan tekijöitä. 

Nuorisotoiminnan kouluttaja vastaa seuraavista kokonaisuuksista oman kennelpiirinsä alueella

  • Nuorille tarjolla olevan koiraharrastustoiminnan kartoituksesta ja koordinoinnista
  • Koiraharrastusmahdollisuuksista tiedottamisesta ja koiraharrastuksesta kiinnostuneiden nuorten opastamisesta harrastusmahdollisuuksien pariin
  • Kennelpiirin alueella asuvien menestyneiden nuorten esiintuomisesta
  • Nuorisotoiminnan suunnittelusta, kehittämisestä ja arvioinnista yhdessä kennelpiirin nuorisojaoston ja muiden toimihenkilöiden kanssa
  • Nuorisotoiminnan koulutuksen järjestämisestä 

Nuorisotoiminnan kouluttajien yhteyshenkilö Kennelliitossa:
Nina Frantsi
puh. (09) 8873 0245
nina frantsi (at) kennelliitto.fi

Kennelpiirien nuorisotoiminnan kouluttajat:

Etelä-Hämeen kennelpiiri

Marika Ceder marsu87 (at) gmail.com  

Etelä-Pohjanmaan kennelpiiri

Tuulia Ala-Nisula tuuliaan (at) gmail.com Puh. 040 5816098

Helsingin seudun kennelpiiri

Hilde-Marie Fredriksson hildemarie.fredriksson (at) gmail.com  

Kainuun kennelpiiri

Katja Viitasaari-Halonen katja.viitasaari (at) gmail.com Puh. 050 357 6518

Keski-Pohjanmaan kennelpiiri

Päivikki Puutio-Ojala ppuutio (at) hotmail.com Puh. 050 349 6077

Keski-Suomen kennelpiiri

Anu Lintula lintuanu (at) gmail.com Puh. 050 563 7522

Kymenläänin kennelpiiri

Suvi-Tuuli Skyttä suvi.skytta (at) gmail.com Puh. 050 358 4984

Lapin kennelpiiri

Kati Alajärvi katistiini (at) gmail.com Puh. 040 761 4518

Pohjois-Hämeen kennelpiiri

Emma Tammipuu emma.tammipuu (at) hotmail.fi  

Pohjois-Karjalan kennelpiiri

Tuula Karvonen tuulamkarvonen (at) @gmail.com puh. 0400 632 884

Pohjois-Pohjanmaan kennelpiiri

Tarja Nevalainen tarja.nevalainen (at) mysticaline.com Puh. 040 910 1436

Pohjois-Savon kennelpiiri

Milla Veikkolainen milla-mveikkolainen (at) hotmail.com Puh. 050 571 5332

Salpausselän kennelpiiri

Jemina Immonen jemina.immonen (at) gmail.com  

Satakunnan kennelpiiri

-    

Suur-Savon kennelpiiri

Tiina Korhonen nuko.suursavonkennelpiiri (at) gmail.com Puh. 044 077 8625

Uudenmaan kennelpiiri

Auli Kiminki auli.kiminki (at) dnainternet.net Puh. 019 347 264

Vaasan kennelpiiri

Ann-Sofi Loo annsofi.loo (at) gmail.com  

Varsinais-Suomen kennelpiiri

Nita Mäntylä nita.vsnuko (at) gmail.com  

Ålands kenneldistrikt rf

-