Helena Suni uudelleen Kennelliiton hallituksen puheenjohtajaksi

Espoo, 20.11.2010 Suomen Kennelliiton valtuusto valitsi Kennelliiton hallituksen nykyisen puheenjohtajan Helena Sunin uudellen kaksivuotiskaudeksi kokouksessaan Espoon Hanasaaressa 20.11.2010. Kennelliiton uusiksi kunniajäseniksi valittiin Rauni Jungebrand ja Torvald Jungebrand Espoosta.

Kennelliiton hallituksen jäseniksi valittiin uudelleen seuraavaksi kolmivuotiskaudeksi erovuorossa olleet Pertti Korhonen ja Kirsi Sainio. Uutena jäsenenä kolmivuotiskauden aloittaa Tapio Toivola.

Kokouksessa hyväksyttiin Kennelliiton toimintasuunnitelma sekä tulo- ja menoarvio vuodelle 2011. Hanasaaressa oli läsnä 106 Kennelliiton valtuuston jäsentä. Kokous käytiin hyvässä ja positiivisessa hengessä.


Lisätietoja:

Kaija Unhola, viestintäpäällikkö
Puhelin: 044 218 4455
Sähköposti: viestinta(at)kennelliitto.fi


Suomen Kennelliitto – Finska Kennelklubben ry. on valtakunnallinen koira-alan asiantuntijajärjestö, joka on perustettu vuonna 1889. Kennelliitto jakaa koira-alan asiantuntijatietoa, edistää puhdasrotuisten koirien kasvattamista ja monipuolista koiraharrastusta sekä parantaa koiranpitoa Suomessa. Liiton jäseninä on noin 1 800 koiraharrastusyhdistystä ja yli 140 000 henkilöjäsentä.




Vasemmalta hallituksen puheenjohtaja Helena Suni sekä hallituksen jäsenet Kirsi Sainio, Tapio Toivola ja Pertti Korhonen.