Ensimmäisenä kilpailupäivänä nähtiin myös mini- ja midi-luokan joukkuekilpailut hyppyradalla. Minien kilpailuun osallistui 26 maata. Suomen joukkueelle kilpailupäivä oli vaikea. Ensimmäisen radan jälkeen mini-luokan kärjessä on Brasilia, toisena Saksa ja kolmantena Tsekki. Suomi on minien joukkuekisassa ensimmäisen radan jälkeen sijalla 24.
Mideissä joukkuekilpailuun osallistui 24 maata. Kärkipaikkaa pitää Italia, toisella sijalla on Saksa ja kolmantena Ranska. Midien joukkuekisassa Suomi sai kaikilta radoilta hylätyn tuloksen.
Midien ja midien joukkuemestaruudet ratkeavat lauantaina Midien ja minien joukkuemestaruudet ratkeavat lauantaina 27.9., kun joukkueet ovat kilpailleet agilityradalla. Kilpailut alkavat lauantaina kello 8.00. Kaikkien kokoluokkien henkilökohtaiset maailmanmestaruudet ratkeavat sunnuntaina 28.9.
Agilityn MM-kisoja oli perjantaina seuraamassa runsaslukuinen yleisö. MM-kisoissa kilpailee viikonlopun aikana yhteensä 315 ohjaajaa ja koiraa 34 eri maasta.
Kuvia MM-kisoistaAgilityn MM-kisat ja tulokset:
http://voittaja.kennelliitto.fi/FI/agilitymm2008/etusivu.htm Lisätietoja: Tiedottaja Elina Kelola, Kennelliitto, puh. (09) 8873 0296, 050 366 4809
26.9.2008