Jalostustietojärjestelmän uusi versio otetaan käyttöön keskiviikkona 4.6.2008. Silmätutkimukset esitetään uudessa versiossa uudella tavalla. Lisätietoja Jalostustietojärjestelmän uudesta versiosta on Kennelliiton internet-sivuilla osoitteessa: www.kennelliitto.fi/FI/kennelliitto/uutiset/2008/20080530_jalostustietojarjestelma.htm.
Jalostustietojärjestelmässä nähtävillä perinnöllisten silmäsairauksien diagnoosit
Jalostustietojärjestelmässä on jatkossa nähtävillä vain varsinaisten perinnöllisten silmäsairauksien diagnoosit. Niin kutsutut sivulöydökset eivät enää tule näkyviin tietokantaan. Rotujärjestöt saavat jatkossakin kaikki tiedot tallennetuista silmätutkimustuloksista, ja voivat seurata oman rotunsa kehitystä sekä tarvittaessa konsultoida esimerkiksi Kennelliiton silmäsairaustyöryhmää.
Uudistuksen myötä Kennelliitto tallentaa vain todetut muutokset. Jatkossa ei enää tallenneta tietoa siitä, mitä perinnöllisiä silmäsairauksia koiralta ei löydy luettelemalla yksittäisiä sairauksia, joiden suhteen koira on terve. Vaihtoehtoisesti koiralle tallennetaan tieto, että siltä ei ole löytynyt mitään rodun perinnöllisiä silmäsairauksia.
Uudessa ECVO-lomakkeessa on erilliset merkintäruudut tavallisimmille perinnöllisille silmäsairauksille. Muille mahdollisille silmäsairauksille on oma kohta, johon kirjoitetaan, mitä sairautta diagnoosi koskee. Lomakkeen käyttämisen edellytys on, että eläinlääkäri tekee merkinnän kunkin silmäsairauden kohdalla olevaan ruutuun sen mukaan onko koira terve vai sairas tai onko diagnoosi avoin (synnynnäiset sairaudet) tai epäilyttävä (myöhemmin ilmenevät sairaudet). Epäilyttävän diagnoosin kohdalla suositellaan uusintatutkimusta esimerkiksi vuoden kuluttua.
Kennelliitto ei hyväksy viralliseksi sellaista lomaketta, johon on jätetty merkitsemättä jotakin silmäsairautta koskeva diagnoosi. Toimistossa tallennetaan kaikki todettuihin perinnöllisiin silmäsairauksiin liittyvät diagnoosit ja nämä tiedot näkyvät Jalostustietojärjestelmässä. Tietokannassa näkyvät myös avoimet/epäilyttävät diagnoosit.
Jos koiralla todetaan muutoksia, joiden periytymistä vasta selvitetään kyseisellä rodulla, merkitsee eläinlääkäri lomakkeeseen kirjaimet NB. Tieto tallennetaan Kennelliitossa kyseisen silmäsairauden koodille asteena ”lisälöydös”. Tällaiset lisälöydösmerkinnät ja muut ei-perinnöllisiksi luokitellut satunnaiset muutokset eivät näy Jalostustietojärjestelmässä. Rotujärjestö saa kuitenkin nämäkin tiedot.
Tieto gonioskopiasta ja ennen silmäterien laajennusta tehdystä tutkimuksesta
ECVO-lomakkeessa on erillinen kohta goniskopiatutkimukselle eli silmän kammiokulman tähystykselle. Tämä tutkimus ei kuulu rutiiniluonteisen virallisen silmätutkimuksen piiriin, vaan vaatii koiran rauhoittamisen ja erityisvälineet. Koirille tehdään melko harvoin samanaikaisesti sekä virallinen silmätutkimus että gonioskopiatutkimus. Jatkossa Kennelliitto tulee tallentamaan tiedon myös pelkästä gonioskopiatutkimuksesta, vaikka sitä ei katsotakaan viralliseksi silmätutkimukseksi. Tieto on tärkeä niille roduille, joissa vastustetaan kammiokulman rakenteen kehityshäiriöön liittyvää glaukoomaa eli silmänpainetautia.
Uuteen ohjelmaan on tulossa mahdollisuus tallentaa tieto siitä, että koiran silmät on tutkittu myös ennen mustuaista laajentavien tippojen laittamista. Tieto näkyy sen jälkeen myös Jalostustietojärjestelmässä. Esimerkiksi iris coloboma ja PPM ovat muutoksia, jotka pitäisi tutkia laajentamattomasta silmästä. ECVO:lla on lista roduista, joiden kohdalla tämä pitää huomioida.
Uusiin koodeihin liittyviä muutoksia
Joillakin silmäsairauksilla on jatkossa erilliset koodit muutosten eri asteille. Esimerkiksi CEA:sta voidaan uudistuksen ansiosta tallentaa tieto, että koiralla on esimerkiksi sekä CRD/CH-muutoksia että avoin diagnoosi coloboman suhteen. Tähän asti tulos on tallennettu vain koiralla todetun vakavammaksi luokitellun muutoksen mukaisesti. Jatkossa on samalla tavalla mahdollista tallentaa täydellisempi tieto myös koiran RD-muodoista tai kaihimuodoista.
Kaihitulokset pystytään jatkossa tallentamaan hyvinkin tarkasti sen mukaan missä osassa/osissa linssiä muutoksia löytyy. Erikseen tallennetaan tieto siitä, kuinka laajasti kaihi on samentanut linssiä, mikäli eläinlääkäri on asian merkinnyt silmätutkimuslomakkeeseen.
Kennelliitto luopuu kokonaan käyttämästä koodeissa vanhaa nimitystä HC eli perinnöllinen katarakta (kaihi). Kaihi tallennetaan perinnölliseksi, jos eläinlääkäri on asian niin merkinnyt. Kaikki Jalostustietojärjestelmässä näkyvät kaihimaininnat ovat perinnölliseksi luokiteltuja.
Koirilla todetut perinnölliset silmäsairaudet ovat jatkossa Jalostustietojärjestelmässä maininnalla ”todettu”. Aiemmin käytössä olleesta ”sairas” -muodosta on luovuttu. Rotujärjestöillä on omat perinnöllisten sairauksien vastustamista koskevat suosituksensa ja silmäsairauksista saa tarvittaessa lisätietoa esimerkiksi Kennelliiton silmäsairaustyöryhmältä tai silmäeläinlääkäreiltä.
Tallennuskoodien selitteet on pyritty kirjoittamaan mahdollisimman ymmärrettävään muotoon. Selitteet ovat ECVO-lomakkeen mukaiset. Osa selitteistä on kuitenkin esimerkiksi vakiintuneita lyhenteitä. Tietokantaan on sen vuoksi tulossa myös lyhyitä suomenkielisiä lisäselitteitä joistakin koodeista.
- Lisätietoja ECVO-lomakkeesta on tarkemmin Koiramme-lehdestä 3/2007.
Lisätietoja koodeista ja konversiosta:
Jalostuskonsultti Päivi Rantasalo, Suomen Kennelliitto, puh. (09) 8873 0229, paivi.rantasalo(at)kennelliitto.fi
Lisätietoja Jalostustietojärjestelmästä:
ATK-päällikkö Jaana Haarni, Suomen Kennelliitto, puh. (09) 8873 0268, jaana.haarni(at)kennelliitto.fi
30.5.2008