
Agilityn karsintakilpailu muodostui viidestä eri osasuorituksesta, joiden tuloksena valikoitui kolmen eri säkäluokan edustajat vuoden 2007 MM- ja PM-kilpailuihin.
– Radat mittasivat monipuolisesti koiran osaamista ja radoilla oli riittävästi erilaisia kuvioita, kertoo maxiluokan voittanut Jaakko Suoknuuti.
Karsintakilpailuissa kolmen parhaan joukkoon sijoittuneet koirakot edustavat Suomea maailmanmestaruuskilpailuissa. Lisäksi MM-joukkueeseen kuuluu yksi varakoirakko. Pohjoismaiden mestaruudesta pääsevät kisaamaan karsintakisoissa neljän parhaan joukkoon sijoittuneet koirakot. Viidenneksi karsintakisoissa sijoittunut koirakko on PM-joukkueen varakoirakko.
Viikonlopun kilpailuissa tuomareina toimivat Anne Savioja ja Vesa Sivonen sekä avustavana tuomarina oli Eija Berglund. Karsintakilpailun järjesti Suomen Agilityliitto.
Maxien kilpailun voitti Zen Jaakko Suoknuuti ja bordercollie Zen nappasivat ensimmäisen sijan maxiluokassa 140 pisteellä. Toiseksi tulivat 136 pisteellä Janita Leinonen ja bordercollie Cosmo. Kolmanneksi sijoittuivat Jaakko Knuutti ja bordercollie Vimma 105 pisteellä. Neljänneksi 91 pisteellä tulivat viime vuoden karsintojen voittajat Jouni Orenius ja bordercollie Yoko. Markus Turunen ja belgianpaimenkoira groenendael Mimmi tulivat viidensiksi 89 pisteellä.
Maxiluokan kolme ensimmäistä koiraa kuuluu samaan seuraan. Suoknuuti oli erittäin tyytyväinen hyvään tiimiin ja hyviin koiriin. – Välitavoite on nyt saavutettu ja ajatukset suunnataan kohti päätavoitetta eli MM- ja PM-kilpailuja. Kisoista lähdetään hakemaan voittoa. MM- ja PM-kilpailuissa ei varmistella vaan vedetään vauhdilla alusta loppuun, toteaa Suoknuuti.
Mideissä voiton korjasi Taavi Mideissä voittoon ylsivät Nina Manner ja walesinterrieri Taavi 136 pisteellä. Rauno Virta ja novascotiannoutaja Leija tulivat toiseksi 121 pisteellä. Pisteen erolla eli 120 pisteellä kolmanneksi sijoittuivat vuoden 2007 Suomen mestarit Sami Oksa ja kooikerhondje Luka. Hallitsevat maailmanmestarit Jari Suomalainen ja kooikerhondje Frodo tulivat 114 pisteellä neljänsiksi. Viidennelle sijalle 111 pisteellä sijoittuivat Anu Niemi ja kromfohrländer Viima.
Pirre voitti minien kilpailun Minien karsintakilpailun ensimmäisiksi sijoittuivat Anu Rajaheimo ja shetlanninlammaskoira Pirre 142 pisteellä. Taina Airaksinen ja keskikokoinen villakoira Muska tulivat toiseksi 132 pisteellä. Kolmannelle sijalle selvisivät Mia Borg ja borderterrieri Pyry. Pisteitä he keräsivät viikonlopun aikana 105. Neljänneksi 96 pisteellä tulivat Päivi Männistö ja länsigöötanmaanpystykorva Leila. Viidenneksi sijoittuivat Anna Ström ja shetlanninlammaskoira Elli 77 pisteellä.
Agilityn maailmanmestaruuskilpailut järjestetään Norjan Hamarissa 28.–30.9.2007 ja Pohjoismaiden mestaruuskilpailut Vantaalla Energia Areenalla 11.11.2007.
Lisätietoja:
Suomen Agilityliiton internetsivutAgility MM 2007 internetsivutTiedote 21.7.
Agilityn karsintakisat käynnistyivät hyppyradallaTiedote 18.7.
Agilityn karsintakisat Vantaalla 21.–22.7.