Kennelliiton jäsenmäärä ja näyttelykäynnit ennätyslukemiin

Suomen Kennelliiton jäsenmäärä nousi vuonna 2004 kaikkien aikojen ennätyslukemiin, 115 000 jäseneen. Koiria kävi näyttelyissä vuonna 2004 ennätykselliset 146 072. Kasvua edellisvuoteen oli noin 10 prosenttia. Koirien rekisteröinnitkin kasvoivat, ja vuonna 2004 rekisteröitiin yhteensä 41 921 pentua ja tuontikoiraa. 

Jäsentilastosta selviää, että eniten ovat nousseet nuorison eli alle 18-vuotiaiden jäsenluvut. - Nuorisojäseniä oli vuoden 2004 lopussa noin 10 600. Kennelliitto panosti tähän pari vuotta sitten palkkaamalla henkilön kehittämään nuorisotoimintaa. Jäsenprofiilista selviää sekin, että jäsenistä noin 60 prosenttia on naisia. Ja koska sinkkuja jäsenistä on vain 12 prosenttia, koirat ovat selvästi koko perheen harrastus, kommentoi toimitusjohtaja Juha-Pekka Ripatti jäsenrakennetta.

Pentuja rekisteröitiin kiihtyvällä vauhdilla

Kennelliiton rekisteröimien pentujen ja tuontikoirien kokonaismäärä ylitti viime vuonna pitkästä aikaa 40 000 rajapyykin. Koiria rekisteröitiin kaikkiaan 41 921. Kasvua edellisvuoteen on 3 500 koiraa. Suomen koirien kokonaismäärä kasvaa tällä hetkellä jälleen kohisten, sillä syntyvät ikäluokat ovat selvästi poistuvia suurempia. Penturekisteröinneissä tehtiin kaikkien aikojen ennätyksiä 1990-luvun alussa. Huippuvuosi oli 1993, jolloin syntyi yli 47000 uutta koiraa. Koiria on Suomessa noin 550 000.

Viime vuosi oli viides peräkkäinen rekisteröintien kasvuvuosi. Merkittävää onkin, että rekisteröinnit kasvoivat kaikissa kymmenessä roturyhmässä. Prosenttiosuuksien mukaan mitattuna suurinta kasvu edellisvuoteen verrattuna oli mäyräkoirien nelosryhmässä ja vahti- ja palveluskoirien kakkosryhmässä. Miinusta kertyi eniten ajaville koirille.

Jos aiemmin havaittu 7-8 vuoden sykli koirakannan nousuissa ja laskuissa pitää kutinsa, rekisteröintien määrä ei tänä vuonna käänny laskuun, ehkei vielä ensi vuonnakaan. Vuonna 2007 ollaan jo aallonharjalla.

Suomenajokoira ja saksanpaimenkoira kestosuosikit

Vanhojen suosikkien uusi nousu on käynnistynyt hitaasti. Kärjessä pitkään pysytelleiden rotujen rekisteröintiluvuista kasvoivat viime vuonna reippaasti saksanpaimenkoiran, pitkäkarvaisen collien, karkeakarvaisen mäyräkoiran, dreeverin, cockerspanielin ja tiibetinspanielin penturekisteröinnit. Ne ovat kaikki olleet 10 kärjessä-rotuja menneinä vuosina, mutta pudonneet sittemmin top tenistä kahta ensin mainittua lukuun ottamatta.

Viidestä kotimaisesta rodusta on 10 kärjessä listalla neljä: suomenajokoira, suomenlapinkoira, karjalankarhukoira ja suomenpystykorva. Rotujen harrastajat voivat olla pääosin tyytyväisiä rotujensa nykysuosioon. Molemmat lappalaisrodut kasvattajat nopeasti suosiotaan; suomenlapinkoira ylitti ensi kertaa 1 000 pennun rajan ja kiilasi viidenneksi labradorin ja kultaisennoutajan väliin. Kun lapinporokoiria vuonna 1996 syntyi vain reilut 50, viime vuoden luku oli 248. Porokoirasta on tulossa uusi muotirotu.

Kotimaisista roduista ainoa, jonka pentumäärä pieneni edellisvuodesta, on suomenpystykorva. Niiden rekisteröinnit ovat jumiutuneet reilun 800 pennun tasalle. Jollei käännettä parempaan tapahdu, suomenpystykorva lipsahtaa lähivuosina ensimmäistä kertaa kymmenen suosituimman rodun listalta. Viime vuonna sijoitus oli kymmenes, kun kääpiösnautseri kiilasi ohitse.

Kun hirvikannat olivat ennätyssuuria vuosikaudet, hirvikoirarotujen rekisteröinnit nousivat voimakkaasti. Nyt kasvu on taittunut, kun hirvien määrä on laskenut. Karjalankarhukoira suosio hieman kasvoi, ja rekisteröintejä oli lähes 1 000. Karjalankarhukoira ja jämtlanninpystykoira ovat hirvikoirina nyt tasan yhtä suosittuja, harmaa norjalainen edelleen suosituin.

Pienet, reippaat koirat haluttuja

Yksi selkeä kehityssuunta koirakannassamme on tällä hetkellä pienten, reippaiden koirien kasvava suosio. Kääpiösnautserin ja kääpiöpinserin ohella terrieri- ja mäyräkoiraryhmät ovat kokonaisuudessaan vahvasti voimissaan. Uusia terriereitä rekisteröitiin viime vuonna 3914, lisäystä edellisvuoteen oli 400. Mäyräkoiranpentuja syntyi 1353, niissäkin oli lähes 300 pennun kasvu, prosentuaalisesti suurin kaikista roturyhmistä.

Edes rekisteröintiennätysten aikoina ei kirjoihin viety niin paljon viitos- eli pystykorvaryhmän koiria kuin viime vuonna. 8534 pennussa on kasvua edellisvuoteen melkein 700 eli yli 20 prosenttia.Pienten ja pirteiden buumia vahvistavat viitosryhmässä ennätysluvuillaan mittelspitz ja kleinspitz. Suomenlapinkoiran ja lapinporokoiran lisäksi noususuunnan pystykorvia ovat alaskanmalamuutti, keeshond, länsigöötanmaanpystykorva ja pieni portugalinpodengo.

Sekä lyhyt- että pitkäkarvainen chihuahua ovat myös ennätysuosiossa. Ryhmän kärkirotu cavalier kingcharlesinspanieli lähestyy huippuvuosiensa lukemia, ja myötätuulta on myös kiinanharjakoirien, kääpiövillakoirien ja phaleneiden purjeissa. Myös 2000-luvun alun suosikin tiibetinspanielin 664 pentua on iloinen uutinen, kun alimmillaan käytiin jo 400:ssa.

Juha-Pekka Ripatti aloittanut Kennelliitossa

Filosofian maisteri Juha-Pekka Ripatti, 45, on aloittanut tehtävänsä Suomen Kennelliiton toimitusjohtajana. Hän on aikaisemmin toiminut mm. Metsästäjäin Keskusjärjestön (MKJ ) toiminnanjohtajana sekä Metsästäjä/Jägaren -lehtien päätoimittajana. MKJ:n palveluksessa hän on ollut yhteensä 13 vuotta. Kennelliitolla ja Metsästäjäin Keskusjärjestöllä on Ripatin aikana ollut yhteistyötä mm. eläinsuojelu- ja järjestyslainsäädäntöjen uudistusten ja muutosten yhteydessä.

Metsästäjäorganisaatiossa toimineelle Ripatille Kennelliitto on tullut tutuksi eri projekteissa.
- Olemme viime vuosina järjestäneet säännöllisesti tapaamisia, joissa olemme käyneet läpi kunkin organisaation uusimmat kuulumiset. Metsästäjäorganisaation ja Suomen Kennelliiton toiminnassa on paljon yhteneväisyyksiä, henkilöstön määrä ja budjettikin ovat samaa suuruusluokkaa.

Suomen Kennelliitto on vuonna 1889 perustettu valtakunnallinen koiraharrastajien etu- ja keskusjärjestö. Kennelliiton liikevaihto oli vuonna 2004 noin 6 miljoonaa euroa. Liittoon kuuluu noin 115 000  henkilöjäsenen lisäksi 19 kennelpiiriä sekä 1 800 koiraharrastusyhdistystä ympäri Suomea. Espoon keskuksessa sijaitsevassa toimistossa  työskentelee 53 vakinaista työntekijää.


Lisätietoja: Tiedottaja Kaija Unhola, puh. (09) 8873 0292 tai 050 432 0844