Kokouksessa luovutettiin hallituksen myöntämät kultaiset ansiomerkit Antti Vaaraniemelle (Oulu), Tuire Okkolalle (Nummela), Antti Vehviläiselle (Pieksämäki) ja Reijo Latvalalle (Espoo). Kultainen ansiomerkki luovutettiin jo ennen kokousta Eero Santalalle (Nokia).
Rotujärjestölehtikilpailu 2003:ssa palkittiin ensimmäisellä palkinnolla Suomen Mäyräkoiraliitto ry:n Mäyräkoiramme-lehti. Toinen palkinto meni Suomen Hollanninpaimenkoirat ry:n Holsku-lehdelle ja kolmas palkinto Suomen Manchesterinterrierit ry:n Manssi-lehdelle.
Valtuusto myönsi hallitukselle ja muille vastuuvelvollisille vastuuvapauden toiminta- ja tilikaudelta 2003 sekä hyväksyi vuoden 2003 toimintakertomuksen pienin muutoksin.
Vuoden 2005 henkilöjäsenten ja jäsenyhdistysten jäsenmaksuja päätettiin nostaa 50 sentillä 27 euroon. Perheen- ja nuorisojäseten jäsenmaksuihin ei tule korotuksia ensi vuonna.
Syksyn 2004 yleiskokoukseen päätettiin viedä sääntömuutosasioista lajiliittoihin liittyvät lisäykset.
Valtuusto päätti, että Kennelliiton pentuvälitystä ei lakkauteta, mutta siihen tehdään parannuksia. Pentuvälitykseen otetaan vain Kennelliiton jäsenten kasvattamia pentuja. Kun DogNet-järjestelmä koirarekistereineen otetaan käyttöön, välityksessä olevien pentujen kasvattajasta löytyvät tiedot rotujärjestön jäsenyydestä ja kasvattajasitoumuksen allekirjoittamisesta sekä tieto siitä, onko pentue myös rotujärjestön tai rotua harrastavan yhdistyksen pentuvälityksessä. Tietokoneen näytölle tulee myös aina ensin linkillinen kehotus ottaa yhteyttä ko. rotujärjestöön tai rotua harrastavaan yhdistykseen.
Kennelpiirien rajaepäselvyyksistä päätettiin, että Kokkola liitetään Keski-Pohjanmaan Kennelpiiriin. Somero liitetään Varsinais-Suomen Kennelpiiriin ja Etelä-Hämeen Kennelpiirille myönnetään oikeudet järjestää vuosittain kaksi kaikkien rotujen näyttelyä vuosina 2006-2015. Pyhärannan kohdalla keskusteluja jatketaan.
Valtuusto hyväksyi niukalla enemmistöllä hallituksen esityksen, että yli 2-vuotias koira, joka on jo jonkin muun maan muotovalio, tulee Suomen muotovalioksi ilman lisävaatimuksia saatuaan sertifikaatin Kennelliiton järjestämässä Euroopan Voittaja 2006-näyttelyssä.