Tiedote 25.2.2004
- Jäsenmäärän kasvuun vaikuttaa muun muassa koirien rekisteröintien kasvu: kun ottaa koiran, on luonnollista liittyä Kennelliiton jäseneksi. Kennelliitto rekisteröi viime vuonna 38 410 koiranpentua. Lisäystä edellisvuoteen on noin 1 200 koiraa, asiakaspalvelupäällikkö Maarit Nordström kertoo.
- Jäsenmäärän kasvuun vaikuttaa myös se, että Kennelliitto on suomalaisten koiranomistajien oma järjestö, joka palvelee jäseniään kaikissa koira-asioissa. Se on Pohjoismaiden suurin koirajärjestö ja vaikutusvaltainen koira-alan asiantuntijaliitto, jonka mielipidettä kysytään mitä moninaisimmissa koiriin liittyvissä asioissa.
Nordström uskoo, että jäsenyyden hinta on oikeassa suhteessa saatavaan palveluun ja etuihin.
- Jäsen saa kotiinsa 10 kertaa vuodessa Koiramme-lehden, jossa on täyttä koira-asiaa yli tuhat sivua vuodessa. Jäsenet saavat myös alennuksia Kennelliiton näyttely- ja rekisteröintimaksuista sekä Tapiolan koiravakuutusmaksuista.
Jäsenyys tuo myös varmuutta koiraharrastukseen.
- Suuren järjestön jäsenenä et ole yksin koirapulminesi, Nordström muistuttaa.
Jos et ole vielä Kennelliiton jäsen, voit liittyä soittamalla numeroon (09) 8873 0214 tai (09) 8873 0241.